cele terapeutyczne – przykład 1

Listopad- Grudzień 2009,  zajęcia prowadzone  z 3,5 letnią dziewczynką z diagnozowanym całościowym zaburzeniem rozwojowym.  Czas trwania 45 minut.

1. Ćwiczenia integracyjne z psem.

2. Rozwijanie reakcji równoważnych.

3. Ćwiczenia planowania ruchu.

4. Normalizacja układu dotykowego.

5. Ćwiczenia motoryki małej.

6. Stymulacja czucia proprioceptywnego

7. Zwiększenie zdolności koncentracji uwagi

Nie rozpisuję konkretnych ćwiczeń, jakie były wykonywane podczas naszych spotkań, ponieważ za wygodnie być nie może:)To nie instruktaż wbrew pozorom.

Podaje cele terapeutyczne, których terapeuci trzymali się w ciągu jednego miesiąca odgórnie, dostosowując i modulując ćwiczenia tak, aby cele były spełnione.

Dziewczynka na pierwszych zajęciach reagowała na psa dość niechętnie (lekka nadwrażliwość węchowa wywołana lekami, które jeszcze wtedy brała). Postawiliśmy więc na zajęcia integracyjne mające formę terapii SI, która prowadzona była kilka razy w tygodniu bez udziału psa. Zaczęliśmy prowadzić je z psem obecnym na sali, aby dziewczynka czuła się ‚bezpiecznie’ w czymś, co już jest przez nią dobrze poznane i akceptowalne. ‚Pies obserwator’- ‚pies widz’ bardzo szybko przeszło w ‚pies pomocnik’. Biernie uzyskaliśmy jej zainteresowanie, pies stał się swojego rodzaju kolejnym elementem znajomej jej pracowni, który już bez większych kłopotów pozwalała nam ‚wykorzystać’ podczas ćwiczeń.

Podczas ostatnich zajęć grudniowych dziewczynka prowokowała kontakt dotykowy z Kluskiem, ustawiała przy nim małe, kolorowe klocki rozpoznając ich kolory. Głaskała go raz lewą, raz prawa dłonią przekraczając linie środkową ciała, utrzymując się na różnych (często) niepewnych podłożach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s